Назад до новин
6 лютого, 2024

Великий друг України : Говард Баффет надає 500 мільйонів гуманітарної допомоги.

Автор: Henry J. Cordes

Там, серед цеглин на "Алеї Сміливості", була встановлена дошка з ім'ям молодшого Баффета, на якій були слова подяки йому за гуманітарну допомогу, яку надала його благодійна фундація Україні, після жорстокого вторгнення Росії.

 

"Також на цьому майданчику - люди, які були з нами, працювали з нами і допомагали з перших днів і місяців", сказав Зеленський Баффету своєю звично англійською з акцентом. "Ви серед цих світових лідерів - друзів України."

 

Справді, Україна та її народ мають великого друга з Омахи, рідного міста Баффета. З моменту початку російського вторгнення два роки тому, його фундація Howard G. Buffett витратила понад $500 мільйонів на гуманітарну допомогу Україні.


 
 

Баффетт використовував частину багатства свого батька-інвестора, щоб надавати українцям харчі, допомагати країні відновлюватися та вирішувати інші критичні потреби.

 

Внесок Баффета в розмірі пів мільярда доларів більший, ніж надавали окремі європейські країни у комбінованій формі гуманітарної, військової та фінансової допомоги.

 

На жаль, поглядаючи лише на гуманітарну допомогу, дані Німецького інституту Кіля з економіки світу показують, що всього лише сім країн світу надали більше гуманітарної допомоги, ніж Баффетт: Сполучені Штати, Німеччина, Швейцарія, Японія, Швеція, Сполучене Королівство та Нідерланди.

 

Баффетт допоміг відновити сільськогосподарську інфраструктуру України та звільнити цивільні території та сільгоспземлі від мін, які залишили за собою росіяни.

 

Він замінив вибиті бомбами вікна, даючи можливість українцям повернутися в їхні домівки. Він надав обладнання для слідства з питань воєнних злочинів Росії. Він побудував і обладнав реабілітаційну лікарню для солдатів та цивільних, які втратили кінцівки.

 

І в часи, коли підтримка України серед деяких американських політиків ослабла, Баффетт залишається твердим у своєму рішенні. Він виділив ще $300 мільйонів для допомоги Україні у 2024 році.

 

Такий рівень зобов'язання Баффета перед країною, яка веде війну, яку він назвав найбільш очевидною різницею між "правильним" і "неправильним" за всю свою довгу історію. Він стверджує, що якщо Владіміра Путіна і Росію не зупинити зараз, загроз для миру та демократії в Європі буде лише більше.

 

"Я не знаю, як можна відвернутися, коли ти бачиш, як Путін намагається знищити населення", сказав Баффетт в інтерв'ю газеті The World-Herald.


 
 

Він не боявся висловлювати свою політичну думку про країну. Під час лондонської конференції з відновлення допомоги Україні в червні, він докоряв світовим лідерам за недостатню допомогу - включаючи військову допомогу - Україні.

 

"Якщо ми так короткозорі політично, що не робимо те, що повинні робити для підтримки України, я думаю, ми заплатимо за це через кілька років, а люди подивляться і зрозуміють помилку", - сказав Баффетт.

 

Баффетт також особисто відвідав Україну десять разів з часу вторгнення, бажаючи на власні очі бачити умови та потреби людей.


 
 

Він бачив тіла вбитих цивільних, після того, як російська граната, кількома хвилинами раніше приземлилася на автобусну станцію. Він ховався в укриттях під час ракетних атак Росії.

 

Баффетт бачив села, що були повністю розгромлені внаслідок бойових дій.

 

Він розмовляв з жертвами російських воєнних злочинів, включаючи жінку, матір якої застрелили в неї на очах. А також, іншою жінкою, яку згвалтували росіяни.

 

"Цивільні смерті та напади на цивільну інфраструктуру - це найгірше, що я коли-небудь бачив", - сказав Баффетт, чий благодійний фонд раніше був присутній в інших зонах війни. Таких як Косово, Судан і Конго. "Це була війна проти цивільного населення та війна проти людства".

 

Баффетт також документує те, що побачив. Постійно мандруючий фотограф завжди носить з собою камеру Canon. Зараз він працює над своєю другою книгою з фотографіями з України.

 

Під час подорожей він закохався в український народ. Людина, яка обїздила 154-и країни світу, каже, що українці виявилися одними з найцікавіших і найстійкіших, з усіх кого він коли-небудь зустрічав.

 

Він часто розповідає історію про Руслану Данилкіну, 19-річну солдатку, яка втратила ногу від кластерного бомбардування Росії.

 

 

Говард Баффетт з Русланою Данилкіною, 19-річною солдаткою, яка втратила ногу від кластерного бомбардування Росії. Благодійна організація Баффетта фінансувала реабілітацію для тих, хто втратив кінцівки в ході війни.

 

Коли Баффетт і колишня операторка військового радіо обідали рік тому в протезно-реабілітаційній клініці, яку допоміг заснувати Баффетт, вона сказала, що її ціллю є отримати нову ногу та повернутися до боротьби.

 

"Для мене це демонструє волю українського народу", - сказав він. "Вони борються за все, що у них є. Я не бачу, що б українці могли здатися. Я дійсно не бачу."


 
 

Говард Баффетт, середній з трьох дітей Уоррена Баффета, мав багато ролей у своєму житті.

 

Він працював на фермах як в Небрасці, так і в Іллінойсі, де він зараз живе. Він служив один термін у Раді округу Дугласа на початку 1990-х років. Він був шерифом округу, фотографом природи, корпоративним керівником і природоохоронцем.

 

"Я не думаю про це, як про мандрівку", - сказав 69-річний Баффетт. "Я люблю вчитися, і я вчусь роблячи щось."

 

Він також працював у Berkshire Hathaway протягом трьох десятиліть. В компанії, яку побудував його батько. Говард буде одного дня спадкоємцем свого батька на посту голови компанії в невиконавчій ролі. Його основним завданням буде забезпечити збереження унікальної інвесторської культури Berkshire.

 

Але протягом останніх двох десятиліть випускник Омахи віддав більшість свого часу благодійній фундації, яку він створив в 1999 році.

 

Воррен Баффетт пообіцяв одного дня залишити майже весь свій капітал у понад $125 мільярда для благодійності. Нині ж він щороку надає сотні мільйонів доларів чотирьом різним сімейним фондам, що діють за участю його дітей.

 

У той час як Фонд Шервуда Сюзі Баффетт з Омахи в основному присвячений місцевим справам з фокусом на дітях і освіті, фонд Говарда Баффетта давно приділяє увагу більш глобальним справам.

 

Коли російські сили в лютому 2022 року розпочали масштабне вторгнення в Україну, Говард Баффетт одразу звернув на це увагу.

 

Міжнародне пом'якшення конфлікту та продовольча безпека - основні напрямки, які обрав його благодійний фонд, і він стверджує, що вони взаємопов'язані. Відсутність їжі часто може стати джерелом конфлікту в Африці та Центральній Америці. В цих регіонах світу, його фонд працює вже тривалий час.


"Я завжди казав, що їжа - це сила", - сказав Баффетт. "Якщо їжа стає дорожчою, або дефіцитною, у вас буде більше конфліктів."
 
Баффет знав що Україна, як одна з найбільших країн-експортерів зерна, була величезним постачальником продовольства для країн, що розвиваються.
Це зробило війну справжньою загрозою для світової продовольчої безпеки.
 
В липні 2022, коли зернова угода за посередництва Туреччини знову відкрила Чорне море для судноплавства, фонд Баффета почав діяти. Більше ніж 20 мільйонів долларів було надано через Всесвітню програму продовольства та Агенцію міжнародного розвитку США щоб покрити вартість перших двох поставок зерна з України, направлених в Ефіопію та Ємен.
 
Говард здійснив свою першу подорож в Україну через 2 місяці після початку війни. Він вважав, що замість того, щоб просто давати гроші, він повинен з’явитися, щоб оцінити реальні потреби особисто.
 
Говард здійснив свою першу подорож в Україну через 2 місяці після початку війни. Він вважав, що замість того, щоб просто давати гроші, він повинен з’явитися, щоб оцінити реальні потреби особисто.
 
Його фундація унікально позиціонується як та, що швидко діє в часи кризи. Він не відповідає на будь яку бюрократію та не потребує затвердження від великих рад. Йому не потрібно просити у когось гроші. І він бажає ризикувати, щоб змінити щось.
 
Правдою є те, що через зосередження його фундації на голоді, більшість підтримки яку він надав в Україні зфокусована на продовольстві та сільському господарстві.
 
Фундація працювала з іншою організацією щоб надати близько 100 мільйонів долларів на гуманітарну продовольчу підтримку для біженців та цивільних, котрі проживають біля лінії бойових зіткнень.
 
Баффет започаткував в Україні неприбуткову організацію «Жнива Перемоги», яка надає комбайни та трактори щоб допомогти Українським фермерам, які втратили своє обладнання через війну. Неприбуткове обладнання було використане щоб посіяти 160 тисяч акрів зернових, та щоб зібрати 236 тисяч акрів.
 
Він також надав насінневих одиниць та добрива на мільйони долларів фермерам, які не змогли отримати позики щоб посадити культури в землю.
 
Він витратив 87 мільйонів долларів щоб розмінувати звільнені сільськогосподарські угіддя та села. Наразі в у землі більше мін, ніж у будь-якій іншій країні. Баффет надав українським спецслужбам транспорт та обладнання, необхідне щоб розміновувати та повертати землі у сільськогосподарське виробництво.
 
Він витратив 36 мільйонів долларів щоб відновити програми шкільного харчування для учнів, що повертались у класи, будуючи великі регіональні промислові харчоблоки у Бучі та Лозовій.
Але також Баффет фінансував інші  потреби окрім їжі.
Він надав генераторів вартістю близько 40 мільйонів долларів у зв’язку з тим що Росія цілила по цивільній електричній інфраструктурі.
 
Він пожертвував близько 17 мільйонів долларів щоб допомогти правоохоронним органам розслідувати та документувати військові злочини Росії. Це включило купівлю 18 машин для проведення швидких ДНК-тестів, щоб допомогти ідентифікувати тіла, які росіяни лиши після себе у масових похованнях у Бучі та інших окупованих территоріях.
 
Він побудував тренувальний центр для собак який підтримує дві різні К-9 програми, одна яка тренує собак для пошуку залишків людей, інша тренує собак які можуть винюхувати міни та вибухонебезпечні матеріали.
 
Фундація Баффета також надала близько 30 мільйонів щоб допомогти збудувати та обладнати реабілітаційний  центр у Львові, який надає протези  для більшості з 10 тисяч українських солдат та цивільних, які втратили кінцівки у війні.
 
“Захоплююче бачити як глибоко Говард включає себе особисто в інвестиції, у яких він бере участь,” – Андрій Ставніцер, український бізнесмен, який заснував центр, казав під час його відкриття. «Я можу бачити що він інвестує в цю роботу емоційно.»
 
Фундація Баффета також надала більш ніж 60 мільйонів щоб відбудувати інфраструктуру.
 
Коли росіяни обстрілюють, або ракети падають на місто або село, деякі конструкції та будинки є знищеними, а ще більше залишаються без вікон.
 
Працівник фонду дав Баффету ідею щодо програми по  заміні вікон як спосіб швидко повернути тисячі українців назад у свої домівки. На даний момент, програма допомогла замінити 120 тисяч вікон, і фінансування було надано ще на 60 тисяч.
 
«Мої працівники кмітливіші ніж я,» - сказав Баффет. Ви можете залишити більше людей у своїх домівках міняючи вікна, ніж у будь-який інший спосіб.
 
Він також надав гроші щоб допомогти відбудувати голову вулицю Бучі та передислокувати два поліцейські відділки, знищені у боях.
 
В масштабі українських руйнувань, ці речі є доволі малими. Але Баффет відчуває що вони мають символічну цінність. Під час війни, інколи люди потребують побачити доказ того, що є надія у майбутнє.
 
В напрямку своєї роботи в Україні, Баффет пять разів зустрічався з Зеленським, кого він називає неймовірним лідером.
Навіть через 2 роки конфлікту, Баффет не бачить признаків що Зеленський видихнувся. Він веде війну, лобіює на міжнародній арені, щоб отримати підтримку, і працює над підтримкою бойового духу військових і своєї нації.
«Він неутомний,» - каже Баффет. «Я не знаю коли він спить.»
Розум та чудове почуття гумору Зеленського також було продемонстроване на їх зустрічах. Баффет надіється одного дня провести з ним більше часу без обмеження війною.
Баффет навіть більше під враженням від Першої леді України, Олени Зеленської, з якою він працював над шкільною продовольчою програмою.
 
Коли Баффет виступав на міжнародній конференції з відновлення України у Лондоні, у червні, він пішов далі, ніж просто говорити про необхідність світу допомогти відбудові України.
Його звернення сталося всього кілька тижнів після того, як Україна розпочала довгоочікувану контрнаступальну операцію. Україна зробила це без винищувачів та інших повітряних активів, зазвичай потрібних для підтримки такого масштабного військового заходу, в основному через те, що Сполучені Штати та інші західні країни були повільні у наданні такої допомоги. Баффет поклав під сумнів таке вагання перед агресивною війною Росії.
«Ми не надаємо Україні все що вона потребує щоб виграти цю війну,» - сказав тоді Баффет. «А ще гірше, ми просимо Україну воювати у цій війні у спосіб, яким ми не будемо воювати у ній самі.»
Він також звинуватив Росію у створенні найбільшої гуманітарної кризи у його житті, страчуючи тисячі цивільних, викрадаючи дітей і ґвалтуючи жінок будь-якого віку.
"Це факти," - сказав Баффет, підкріпивши свої слова аплодисментами. "І Росія повинна нести відповідальність."
Після того, як контрнаступ ускладнився - як очікувалося, на думку Баффета - війна перетворилася на тупикову ситуацію.
Це звело до того що деякі консервативні члени Конгрессу ставлять під питання подальшу військову допомогу Україні. Двопартійний законопроект що поєднує допомогу Україні з змінами у прикордонну політику США зустрів сильну опозицію республіканців. В той же час, Пентагон заявляє що більше не має грошей для України.
Беручи до уваги, що багато хто вірив на початку війни, що Україна впаде за кілька днів, Баффет відзначив той факт, що Україна відбила одну з найбільших світових армій, - це дивовижно. І стратегічно, він сказав, Сполучені Штати значно скористалися військовою допомогою, яку надали.
Кількість допомоги дорівнює близько 5% оборонного бюджету Сполучених Штатів, в більшості у формі старих боєприпасів та збройних систем з національних складів, які можуть бути замінені новими.
У відповідь Україна змогла значно погіршити - як військово, так і економічно - одну з найворожіших сил у світі, водночас затримавши амбіції Росії у Східній Європі.
"Їх думка звучить так, ніби ми просто викинули гроші в Україну," - сказав Баффет.
Хоча деякі вважають, що тупикова ситуація означає час для мирних переговорів, Баффет вважає це прикладом мрійливості. Миру з Путіним бути не може, оскільки йому неможливо довіряти, - сказав Баффет.
"Немає жодної угоди, в якій Путін дотримається свого слова," - сказав він. "Мій батько завжди говорив мені: 'З поганим хлопцем не можна укласти гарну угоду."
 
Під час своєї останньої поїздки в Україну, Баффет дізнався що Зеленський хотів зустрітись з ним. Український президент з’явився в назначений час під кінець дня.
«Нам потрібно прогулятись,» - Баффет відповів Зеленському.
 
Зеленський тоді супроводжував Баффета вздовж плази  до площі Української Коституції. Там, він показав йому табличку, на якій було його ім’я на  Аллеї Хоробрих. Дошка Баффета лежить вздовж багатьох імен західних лідерів і дипломатів, серед них президент Джо Байден, держсекретар США Ентоні Блінкен і колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Баффет назвав цю честь неочікуваною, дивовижною та настановлюючою – додаючи що він не робить це все для визнання.
Він також відчуває, що те, що він зробив, блідне порівняно з жертвами тисяч українців, таких як Руслана Данилкіна, які зробили для того, щоб їх країна залишалася вільною.

"Це трохи важко прийняти," - сказав Баффет. "Я бачу так багато людей, які віддали так багато".